Son yıllarda teknoloji öyle bir hızla gelişiyor ki, gelişen teknolojinin hızına yetişmekte zaman zaman zorlanıyoruz. Hızla gelişen teknoloji her geçen gün hayatımıza onlarca kolaylık sağlarken, tüm sektörlerde de büyük oranda etkisini göstermekte. Son günlerde hayatımızda önemli derecede etkisi olmaya başlayan teknolojik gelişmelerden biri de “Akıllı Ev Sistemleri.”

Akıllı ev sistemleri entegre bir yapıdadır ve evinizi çepeçevre sararak evinizin her noktasında etkin rolde olmanızı sağlar. Evde olmadığınız fakat aklınızın evde kaldığı zamanlar artık geride kalıyor. Akıllı ev sistemleri ile aynı evdeymişsiniz gibi evinize müdahale edebiliyor, gerekli kontrolleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Akıllı ev sistemlerinden bahsederken bu teknolojinin oldukça kapsamlı bir sistem olduğunu ve insan yaşamına faydalarını görebiliyoruz. O halde akıllı ev sistemlerini daha yakından tanıyalım.

Akıllı ev sistemleri denildiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk şey ev otomasyonudur. Akıllı ev sistemlerinin en önemli diğer parçaları ise aydınlatma, güvenlik, ısı ve enerjidir. Bu konularda mevcut olan sistemlere detaylı bir şekilde bakacak olursak, akıllı ev kavramının aslında ne ifade ettiğini de daha detaylı görebiliriz.

1. Akıllı Ev Otomasyonu

Akıllı ev otomasyonu, aydınlatmadan güvenliğe, ısıdan enerjiye akıllı bir evin tüm parçalarını ifade eder. Bu sistem, sıraladığımız tüm bu işlerin otomatik bir sistem eliyle yapılmasını sağlar.

Akıllı ev otomasyonu siz evde olmasanız bile tüm ışıkları otomatik olarak kapatmanızı sağlar hatta siz evinize gelmek üzereyken sizin önceden belirlediğiniz ışıkları otomatik olarak açar.

Bunun yanı sıra akıllı bir eve sahip olduğunuzda pek çok kameralı ve sensörlü güvenlik sistemi, akıllı evinizin bir parçası olacak, size dertsiz bir güvenlik hizmeti sunacaktır. Akıllı kilitten duman dedektörüne, pencere dedektöründen hareket sensörüne, su basma sensöründen akıllı prizlere kadar sistemin dokunmatik kontrol paneli ile evden ya da iphone, ipad, android yazılımlı diğer mobil cihazlarla veya bilgisayar ile bulunduğunuz her yerden ve her zaman kontrol edebilirsiniz. Pek çok imkâna sahip bu sistem ile evinize gerçekten de çağ atlatabilirsiniz.

Bu anlattıklarımızı bir kaç örnekle somutlaştırabiliriz.

Akıllı Prizler, günlük hayatta karşılaşılan sorunların çözülmesinde büyük bir rol oynar. Kurulumu basit satın alması da kolaydır.

Tost makinesini fişte unuttum mu? Ütüyü fişte unuttum mu? gibi soruları düşünmenize artık gerek yok. Bu korkuların önüne akıllı prizler ile geçebilirsiniz. Aynı zamanda akıllı prizler ile harcanan elektriği de kontrol edebilirsiniz.

Su basma dedektörleri evinizin herhangi bir noktasına su değdiği anda akıllı telefonunuza veya tabletinize bir uyarı göndererek önlem alabilmenizi sağlıyor. Akıllı Ev İçin Su Basma Dedektörü

Örneğin, Siz tatildeyken, açık unuttuğunuz musluktan taşan su ile temas eden sensör, size telefondan uyarı gönderip, aynı zamanda motorize vanayı kapatabiliyor.

Akıllı düğmeler, telefon, tablet ve bilgisayar kullanmak istemeyen kullanıcılar için geliştirilmiştir. Bu düğmeler akıllı telefon olmadan kullanıcıların evlerini kontrol etmelerine imkan sağlar. Bu düğmelere farklı komutlar tanımlanabilmektedir.

Örneğin, Akıllı düğmeye bir kere basıldığında ışıklar yanar, iki kere basıldığında ise perdelerin kapanmasını sağlar. Bu işlemleri çeşitli kombinasyonlar halinde geliştirebilirsiniz.

Sesli Komut Sistemleri verdiğiniz komutları algılayarak yerine getiriyor, böylece evinizle iletişime geçmek için kumanda veya telefona ihtiyaç duymuyorsunuz.

Örneğin bu cihazlara televizyonun açılması komutunu verdiğinizde televizyon açılıyor ve aynı anda perdelerin kapanmasını da sağlanabiliyor. (Şu anda bu aygıtlar sadece İngilizce komutları algılamaktadır ve Türkçe destekleri önümüzdeki dönemde çıkacaktır.)

Perde ve Panjur otomasyonu: Sizin, evinizden uzakta bir yerde olduğunuzu ve yağmur yağdığını düşünelim. Böyle bir durumda ‘Panjurları kapat, camlar kirlenmesin!’ gibi bir senaryo yazabilirsiniz. Eğer isterseniz sistem bu durumu otomatik hale getirir ve her yağmur yağdığında siz evde dahi olsanız aynı senaryoyu tekrarlar.

Bu konfor ve teknoloji, sizi memnun edecek, pek çok dertten de kurtaracaktır.

2. Akıllı Aydınlatmalar

Büyük bir evde yaşayanlar için eve gelince ışıkları açmak çok zahmetli ve yorucu bir iştir. Bu yüzden akıllı aydınlatma sistemlerini kullanmak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Diğer taraftan sistem, güvenlik amaçlı olarak programlanan senaryoya göre, siz evde yokken değişik odaların ışıklarını belirli aralıklarla yakıp söndürebilir.Akıllı Ev İçin Akıllı Aydınlatma

Ayrıca konunun bir de tasarruf boyutu vardır: Çeşitli sensörler akıllı ev otomasyonunun olmazsa olmaz parçalarıdır. İşte bu teknoloji ile siz de ışıklarınızın hava karardığında otomatik olarak açılmasını, hava aydınlandığında ise otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Hatta gece kalktığınızda, yatak odanızdan çıkarak mutfak gibi farklı noktalara yöneldiğinizde sensörlü aydınlatmalar sayesinde bu yürüyüş yolunu otomatik olarak aydınlatabilirsiniz.


Bu tür akıllı ev aydınlatma sistemleri, size konfor kazandırırken, evinize de değer katacaktır. Bu yüzden akıllı ev kavramını siz de evinize dahil edebilir, hayatınızı daha kolay ve anlamlı bir hale getirebilirsiniz.

3. Akıllı Güvenlik Sistemleri

Bildiğiniz gibi, ev ve iş yerlerinin güvenliğini sağlamak her zaman kolay olmuyor. Akıllı güvenlik sistemleri bu konuda sağladığı pratiklik ve kolaylıklar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Akıllı ev teknolojileri, içiniz rahat bir şekilde evinizi ya da işyerinizi boş bırakabilmenizi sağlıyor.

Bu tür sistemler özellikle kameralar ile donatılıyor ve cep telefonları ile entegre hale getiriliyor.Bu sayede siz evde olmasanız dahi, kapınıza hangi saatte kimin geldiğini öğrenebilirsiniz.

Dolayısıyla kapınızda ya da evinizin çevresinde şüpheli bir durum olduğunda da derhal bundan haberdar olabilirsiniz. İşte bu ve benzeri durumlarda telefonunuza gelen uyarılar sayesinde önlem alarak evinizi ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz

Akıllı kilit sistemleri sayesinde, yanınızda anahtar taşımanıza gerek kalmadan evinize girip çıkabilirsiniz. Hatta siz işyerinizdeyken ailenizden biri eve girmek istediğinizde onlara kapıyı açabilirsiniz.Akıllı Ev Kapı Kilit

Örneğin, çocuğunuz okuldan geldiğinde yanına anahtarını almayı unutmuş olabilir. Siz, kapının önündeki kişiyi akıllı güvenlik kamerasından görerek bulunduğunuz konumdan kapıyı açabilir çocuğunuzun içeri girmesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı ev sistemleri bu tür özellikleri ile hayatımızı kolaylaştırmak üzere tasarlanıyor.

4. Akıllı Isı ve Enerji Çözümleri

Akıllı ev teknolojileri, güvenlik ve aydınlatma gibi konuların yanı sıra ısı ve enerji konusunda da avantajlar sunuyor.

Bunları genel olarak ev ısısının istenilen seviyede tutulması, siz uyurken veya evde yokken ısı düşürülerek enerji tasarrufu sağlanması veya her odayı ayrı bir dereceye kadar ısıtabilme gibi çeşitli avantajlar olarak ifade edebiliriz.

Isı ve enerji konusunda daha nice avantaj için Engie Evde'yi aramanız ve akıllı ev sistemlerini evinizin bir parçası haline getirme kararı vermeniz yeterli. Dilediğiniz özellikleri seçerek, evinizde yaşam tarzınıza uygun bir akıllı ev otomasyonu kurabilirsiniz.

Akıllı ev teknolojileri kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenebilir ve bu şekilde yaşamı kolaylaştıran bir imkan tesis edilebilir. Isı ve enerji bu konunun sadece bir dalı olsa da, özellikle çocuklu aileler için en önemli nokta olabilir.